"Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" - cz. II

Witajcie!
Dzisiaj zapraszam Was na kolejną dawkę dobrych rad udzielonych przez Dala Carnegie.
Tak więc jeśli chcecie poprawić swoje relacje międzyludzkie to zapraszam na dzisiejszy post. Czasem tak niewiele potrafi zdziałać cuda.PODSTAWOWE ZASADY W KONTAKTACH Z LUDŹMI:
 • Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj.
 • Szczerze i uczciwi wyrażaj uznanie.
 • Wzbudź w innych szczere chęci.
Raniąc ludzi nie tylko ich nie zmieniamy, ale nie potrafimy też cofnąć raz zadanych ciosów. Pewne stare powiedzenie mówi:

"Tylko raz przejdę tą drogą. Dlatego jeśli mogę zrobić coś dobrego lub okazać  uprzejmość, muszę to zrobić teraz. Nie mogę tego odkładać lub zaniedbać, bo nigdy już nie przejdę tą samą drogą."

Powiem Wam, że zawsze miałam problem z tym aby powiedzieć komuś coś przykrego. Zawsze staram się postawić na miejscu tej osoby, i zastanowić, jakby ja się poczuła, gdyby ktoś powiedział mi coś przykrego. Skro mi byłoby przykro i czułabym się źle, to pewnie osoba której to ja powiedziałabym coś przykrego, miałaby takie same odczucia. Więc chyba nie warto przyprawiać kogoś o smutek, skoro sami nie chcielibyśmy go doświadczać.

"Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy za równo z pozycji rozmówcy, jak i własnej." - Henry Ford
   
                 

"Ludzie którzy potrafią postawić się w położeniu innych i zrozumieć, jak  myślą inni, nie muszą martwić się o przyszłość. - Owen D. Young


Przestań myśleć o własnych dokonaniach i własnych życzeniach. Spróbuj dostrzec zalety drugiego człowieka. Potem zapomnij o pochlebstwach: szczerze i uczciwie dawaj wyraz uznaniu. Aprobuj z serdecznością i nie szczędź pochwał, a ludzie zaczną kochać twoje słowa, chronić je jak skarb przez całe  życie i powtarzać je latami, gdy ty dawno już o nich zapomnisz.

Najpierw wzbudź w drugich ludziach szczerą chęć. Ten, kto potrafi to zrobić, ma za sobą cały świat. Ten, kto nie potrafi, wędruje samotnie.


 Zasada druga:
Szczerze i uczciwie wrażaj uznanie.

Komentarze

 1. Sama nigdy nie mówię niczego przykrego ludziom, dlatego nie umiem sobie wyobrazić dlaczego inni to robią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi także często trudno pojąć, czemu ludzie są wobec siebie złośliwi i wredni. Nie wiem z czego to wypływa, jednak uważam, że bycie miłym bardziej popłaca, więc w życiu trzeba kierować się dobrem.

   Usuń
 2. Bardzo dobra zasada- Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie. Jeśli się zastanowić zawiera wszystko co trzeba! Człowiek świadomy siebie, z dobrą samooceną, jeśli go coś zachwyci u innych po prostu o tym mówi. I nie liczy na nic.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Ja nie mam problemu aby komuś powiedzieć, że na przykład świetnie wygląda. Uważam, że za mało mówimy sobie komplementów, a za wiele z naszych ust pada przykrych słów, pełnych pogardy i złośliwości. Czas to chyba zmienić, jednak wiem, że nie wszyscy tak myślą. Niestety w ludziach nadal jest mnóstwo zawiści i zazdrości. Szkoda, bo świat byłby na pewno lepszy, gdyby każdy z nas stosował się do kliku prostych zasad.

   Usuń
 3. Zawsze jestem szczera wobec innych, ale nigdy też ich nie obrażam :) Fajna książka chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, trzeba odróżnić szczerość od chamstwa i obrażania ludzi. Uważam, że szczerość zawsze popłaca tylko czasem trzeba ją ubrać w "piękniejsze" słowa.

   Usuń
 4. Czytałam i słuchałam, czyli razem dwa razy, jak poleca autor! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z autorem. Tą książkę trzeba przeczytać co najmniej dwa razy, i jakiś czas do niej powracać.

   Usuń
 5. I follow you on gfc 392, follow back?

  https://insandfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. W kontaktach międzyludzkich często trudno o szczerość, dlatego świetnie, że pisze się takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda,szczerość to produkt deficytowy w dzisiejszych czasach. Ludzie są coraz częściej sztuczni i zakłamani, a jak już coś pięknego mówią, to zwykle ma to też drugie dno i wypływa z tego, że chcą od nas coś uzyskać. Jadnak ja nadal nie straciłam wiary w nich i wiem, że między nami są naprawdę dobrzy i szczerzy ludzie którzy potrafią nam też powiedzieć komplement, od tak po prostu, bezinteresownie.

   Usuń
 7. I follow you on gfc 393, follow back?

  https://styleoflifet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Nowości Kosmetyczne No7

Kwietniowy Glossybox - Edycja UK

Lutowy Glossybox - Edycja UK