Święta W Wielkiej Brytanii

Witajcie!!
Dzień przywitaj mnie dzisiaj straszną ulewą.
Święta tuż tuż  a tu pogoda typowo jesienna, a może raczej powinnam napisać, typowo angielska ;)
U mnie choinka już ubrana, prezenty pod choiną czekają na rozpakowanie, jak nic czuć święta w powietrzu.
Szkoda tylko że śniegu brak :(Dzisiaj chciałam Wam  napisać o świątecznych zwyczajach w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy tak samo jak Polacy ubierają choinkę. Od 1947 Norwegia przysyła Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowe drzewko które stoi na Trafalgar Square. Jest to pamiątka brytyjsko-norweskiej współpracy podczas II Wojny Światowej. 
Prezenty świąteczne najczęściej zostawiane są pod choinką, lub też w specjalnych skarpetach, które są wieszane najczęściej przy kominach, aby Santa Claus albo Father Christmas mógł do nich bez problemu się dostać ;) 
W Anglii nie obchodzi się Wigilii, najważniejszym dniem jest 25 grudzień. Wtedy to też, po przebudzeniu wszyscy rzucają się pod choinę lub do skarpet, aby rozpakować prezenty. 
Następnie rodziny jedzą wspólny posiłek w postaci: pieczonego indyka, gęsi lub wołowiny,
  świątecznego puddingu  z suszonymi owocami oraz babeczek z suszonymi owocami (mince pies).
 Znanym zwyczajem świątecznym jest pulling of Christmas crackers.
Crackers to niewielki rulonik z papieru, wewnątrz którego umieszcza się małe zabawki, kapelusiki świąteczne, błyskotki albo zagadki. Crackers otwiera się pierwszego dnia Świąt. By dostać się do tego co jest w środku dwoje  ludzi musi ciągnąć za jego końce. 
Zgodnie z tradycją, tego dnia wygłasza przemówienie do swojego narodu królowa.
Drugi dzień świąt to tzw. Boxing Day, czyli dzień pudełek bądź skarbonek. Ten zwyczaj pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, kiedy to kościół rozdawał ludziom ubogim pieniądze pochodzące właśnie ze skarbonek. Był to także dzień wolny dla służby, dziś jest to jeden z czterech tzw. bank holidays, czyli dni wolnych od pracy. Do dziś w ten dzień praktykuje się zwyczaj przekazywania drobnych pieniędzy dla osób odwiedzających angielskie domy.
Jednak w obecnych czasach Boxing Day słynie bardziej z tego, że zaczynają się wielkie wyprzedaże w sklepach, tak więc już z samego rana, wszyscy ruszają na tzw. shopping :))
Warto też wspomnieć, że święta w Anglii to też zwyczaj wysyłania kartek świątecznych.  
  Otrzymane kartki wiesza się z dumą wokół kominka na specjalnych sznureczkach. Ich liczba mówi o popularności rodziny. Zawieszone nad kominkiem kartki stanowią część dekoracji domu. Znikają tak  jak cały świąteczny wystrój 6 stycznia - w święto Trzech Króli.
Przegapienie tego terminu, a zwłaszcza zostawienie na podłodze choćby jednej igiełki ze świątecznego drzewka, miało przynosić nieszczęście.Ps. Mój kot też czuje już święta.
Pierwsza rzecz po przebudzeniu jaką robi to obgryzanie choinki ;))

Miłego dnia Wam życzę 
;)

Komentarze

 1. Właśnie! Mamy pogodę jak w Londynie :/

  OdpowiedzUsuń
 2. a w Świętokrzystkim straszny mróz i snieg :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas nie ma śnieżku ;/

  Zapraszam na konkurs z PRYMAT : http://book-and-cooking.blogspot.com/2012/11/konkurs-z-firma-prymat-edycja-swiateczna.html Wystarczy podać przepis na danie świąteczne, obojętnie jakie z użyciem przypraw PRYMAT ;)

  Wesołych Świąt !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tego puddingu zawsze byłam ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a u mnie jest śnieg i to dużoooo :) pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
 6. haha co prawda mój pies nie obgryza choinki ale za to bardzo intensywnie krąży wokół niej za sprawą pachnących pierniczków, uwielbia je!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tego co słyszałam to w Anglii jest wówczas szał wyprzedaży i to skupia uwagę wielu osób. Wesołych i magicznych Świąt!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nowości Kosmetyczne No7

Kwietniowy Glossybox - Edycja UK

Lutowy Glossybox - Edycja UK