Zdrowotne kapiele

Hejka!!
Ponieważ jesień zbliża się do Nas wielkimi krokami, dzisiejszy post będzie dotyczył zdrowotnych kąpieli.  Ta pora roku to dla mnie czas, kiedy kąpiel, zdecydowanie wygrywa z prysznicem. Myślę, że nie tylko ja tak mam ;)

Przygotowanie do kąpieli: warto najpierw wykapać się tradycyjnie, lub też najpierw wziąć prysznic, gdyż różnego rodzaju mydła, żele i inne substancje do mycia osłabiają działanie leczniczych substancji. 

Kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut w  wodzie o temperaturze 36 -37 stopni.
Kąpiele zdrowotne przeznaczone są na określone dolegliwości i niewskazane jest mieszanie substancji i ziół ze sobą.

Kąpiel solankowa  - wystarczy ok 300 g kuchennej soli rozpuścić w dość ciepłej wodzie w wannie. Taka kąpiel ma właściwości odtruwające, odżywiające i wyszczuplające ;) Likwiduje drobne krostki i skutecznie wygładza skórę.
Do ukojenia nerwów i dla ułatwienia zasypiania najlepsza jest kąpiel melisowa. Nie musisz robić wywaru. Wystarczy, że na cienki materiał nasypiesz 2 garście suszonej melisy, zawiążesz go i powiesisz na kranie pod strumieniem wody. 
Gdy masz depresję i brak ci chęci do życia wypróbuj kąpiel cytrynowo - rozmarynową która doda ci energię. Napełnij wannę wodą o temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Następnie wlej po kilka kropli olejków eterycznych: cytrynowego i rozmarynowego. Warto też wrzucić  jedną pokrojoną w plasterki cytrynę do wanny.
Gdy masz katar, jesteś przeziębiona lub bolą cie zatoki pomoże ci kąpiel eukaliptusowo -herbaciano -cynamonowa. Do wanny wlej 3 krople olejku eukaliptusowego, 2 krople z drzewa herbacianego  i 1 krople olejku cynamonowego. Połóż się w wannie i głęboko oddychaj. Po takiej kąpieli najlepiej od razu położyć się do łóżka.

Na bóle reumatyczne i poprawienie krążenia zaleca się kąpiel sosnową. Należy przygotować wywar z 3 garści świeżego igliwia sosny i 2 litrów wody. Miksturę należy gotować przez 10 min. Następnie ciepły, ale nie gorący wywar przecedzamy i wlewamy do wanny.

Chcesz się pozbyć siniaków i stanów zapalnych skóry czy też świądu?    Pomoże ci kąpiel z koniczyną, lipa i krwawnikiem. Należy zagotować 3 litry wody z 100g koniczyny, 50g lipy i 50g krwawnika. Wywar studzimy przecedzamy a następnie wlewamy do wanny napełnioną wodą o temp. ok 38 stopni.

Na infekcje grzybiczne i bakteryjne skóry pomoże kąpiel z korą dębu. Przez 10 min gotuj 2 litry wody z 3 łyżkami kory dębowej.  Następnie studzimy wywar, przecedzamy i wlewamy do wanny.  Taką kąpiel najlepiej brać 2 - 3 razy w tygodniu nie  dłużej niż 15 min.
Na trądzik  zalecana jest kąpiel krochmalowa która działa oczyszczająco i przeciwbakteryjnie.
Należy przygotować tradycyjny krochmal, czyli pól kilo maki ziemniaczanej rozpuść w litrze zimnej wody. Potem całość wlej do 5 litrów wrzątku, cały czas mieszając. Napełnij wannę wodą o temp. ok 40 stopni Celsjusza i wlej do niej krochmal.

Terapii kąpielowej nie należy stosować u małych dzieci, jeśli jesteś w ciąży oraz jeśli masz obfite krwawienia miesiączkowe. 

Tak więc Kochane kąpmy się na zdrowie ;)




Komentarze

  1. oj, chciała bym mieć tak jak ta Pani na zdjęciu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym się zamieniła z tą Panią na zdjęciu :D
    Uwielbiam długi, ciepłe kąpiele :)) zwłaszcza zimą :)) z dodatkiem soli glinka zielona i algi :) którą ostatnio odkryłam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kąpiele przy jesiennej szarudze są wskazane :) Można się zrelaksować i odprężyć :))) Zastosuję chyba tą z cytryną :D Zapraszam do mnie na konkurs :)))

    OdpowiedzUsuń
  4. uuu uwielbiam kąpiele ale nie zawsze mam na nie czas ;)
    fajne masz to posty i pomysly na nie co wazne ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. wszystko fajnie, ale niestety jestem "szczęśliwą" posiadaczką prysznica :P

    OdpowiedzUsuń
  6. dla mnie idealna byłaby kąpiel eukaliptusowo -herbaciano -cynamonowa ale póki co mam tylko prysznic ;P

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzy mi się taka łazienka, jak na zdjęciu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nowości Kosmetyczne No7

Blog Roku 2013

Zaskakujące Fakty o Wielkiej Brytanii Cz. I